places,  travels

from bergamo with love

Dzień dobry!

Zabiorę Was dziś w podróż do miasta, które zrobiło na mnie ogromne wrażenie! W tym pozytywnym sensie, ma się rozumieć. Miasta, którego w życiu bym o to nie podejrzewała! To co gotowi?

Moim marzeniem od zawsze było zobaczyć Mediolan. Z nieznanych mi przyczyn, ciągnęło mnie tam bardzo. Do tych niesamowitych miejsc, które tyle razy widziałam na zdjęciach.  Chciałam to wszystko zobaczyć na własne oczy.  

Jednak to nie Mediolan zrobił na mnie tak oszałamiające wrażenie.  Zrobiło je Bergamo. Miasteczko położone u zbocza Alp Bergamskich. Nie sprawdzałam tego przed wyjazdem, bo miał to być tylko nasz punkt wypadowy do Mediolanu, miasta marzeń. Koniec końców Bergamo stało się również miejscem naszego noclegu, dziś bardzo się z tego cieszę.

Nasz wyjazd przypadał na połowę listopada.  Pogoda może nie była najlepsza w tym czasie, ale nie należała też do najgorszych. Wszystko wynagradzały widoki.

Mieszkanie, w którym się zatrzymałyśmy mieściło się samym centrum starego miasta, skąd rozpościerał się widok na przepiękne góry. Wiekowe kamieniczki i wąskie uliczki. To zdecydowanie mój klimat.  Kawa z widokiem na takie miejsca zdecydowanie „robi” dzień.

Zasadniczo Bergamo podzielone jest na dwa miasta – dolne i górne. Citta Alta to miasto górne, gdzie znajduję się zabytkowa część zabudowań.  Dolne – Citta Bassa, to ta nowocześniejsza. Obie części miasta łączy kolejka Funicolare, którą dojedziemy aż do zamku San Viglio.  Jednego z najpiękniejszych punktów widokowych w całym Bergamo.  Tym co lubią zwiedzanie we własnym zakresie, zdecydowanie bardziej spodoba się opcja zboczenia z turystycznych tras i zgubienia się w klimatycznych uliczkach.

Bergamo to miasto, które urzekło mnie swoją atmosferą, zapachami pysznego jedzenia rozchodzącymi się po każdej z zabytkowych uliczek. Spokój jaki tam gości, pomaga dostrzec, że jest rano popołudnie i wieczór. Jest czas na leniwe wypicie kawy, zjedzenie focacci, a także wypicie prosecco i zjedzenie pysznej pizzy z widokiem. Czy to nie wystarczy, aby się zakochać w tym miejscu? Mnie wystarczyło.


PS Gdzie się zatrzymać? Zdecydowania polecam nasze mieszkanko! Dodatkowo jeśli to Wasza pierwsza podróż z Airbnb to możecie załapać się na zniżkę!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *